Podziel się tą informacją ze znajomymi!
Facebook Twitter Email

Jak już informowaliśmy, Ingvar Kamprad, założyciel sieci IKEA, zmarł w styczniu tego roku w wieku 91 lat. Zostawił po sobie majątek wyceniany na 46 miliardów dolarów. W testamencie połowę majątku zapisał swoim dzieciom. Druga połowa, według zapisu Kamprada, zostanie przekazana na rzecz szwedzkiej fundacji wspierającej przedsiębiorczość.

Twórca sieci IKEA, Ingvar Kamprad sporządził testament w 2014 roku. Z jego zapisu wynika, że połowa majątku szwedzkiego miliardera zostanie przekazana czwórce jego dzieci. Pozostałą część Kamprad zapisał fundacji działającej w Norrland, w północnej Szwecji, która zajmuje się działalnością na rzecz edukacji i rozwoju biznesu. Jak podkreśla Per Heggenes, dyrektor Ikea Foundation, w rozmowie z dziennikiem “Dagens Nyheter”, który jako pierwszy opisał testament, Kamprad od zawsze był zainteresowany tym regionem Szwecji i często go odwiedzał. Chciał sprawić, by ludzie nie musieli stamtąd wyjeżdżać.

W 2017 roku szwajcarski magazyn ekonomiczny “Bilan” szacował majątek Kamprada na 362 mld koron, czyli ok. 46 mld dolarów. Nieco więcej, bo na 58,7 mld dolarów, majątek twórcy sieci IKEA, został oceniony przez agencję Bloomberg.

Ingvar Kamprad już jako 17-latek założył firmę IKEA, którą nazwał od pierwszych liter swojego imienia, nazwiska, nazwy farmy i parafii, z której pochodził. Kamprad całe swoje życie poświęcił firmie i choć od 1988 roku nie pełnił w niej roli operacyjnej, to nadal wspierał jej rozwój, świetnie spełniając się w roli starszego doradcy przekazującego swoją wiedzę, doświadczenie i entuzjazm młodszym pracownikom.

Źródło: tvn24.pl