Podziel się tą informacją ze znajomymi!
Facebook Twitter Email

Ingvar Kamprad, założyciel IKEA, zmarł po krótkiej chorobie w wieku 91 lat w otoczeniu bliskich w Smalandii w Szwecji. Był niewątpliwie jednym z największych przedsiębiorców XX wieku.

Ingvar Kamprad Haparanda June 2010

Ingvar Kamprad w roku 2010; źródło: Wikipedia.org.

Ingvar Kamprad urodził się w 1926 roku w szwedzkiej Smalandii. Już jako nastolatek, w wieku 17 lat założył firmę IKEA, którą nazwał od pierwszych liter swojego imienia, nazwiska, nazwy farmy i parafii, z której pochodził. Kamprad niemal całe życie poświęcił rozwojowi firmy i chociaż od 1988 roku nie pełnił w niej roli operacyjnej, to nadal przyczyniał się do jej rozwoju, doskonale spełniając się w roli starszego doradcy, dzieląc się z młodszymi pracownikami IKEA swoją wiedzą i energią. Ingvar Kamprad, co podkreślają wszyscy jego znajomi i współpracownicy, był pracowitym, upartym, a jednocześnie ciepłym i radosnym człowiekiem. Pracował do końca życia, pozostając wierny przekonaniu, że wciąż ma jeszcze wiele rzeczy do zrobienia.

IKEA dziś to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, posiadająca 362 sklepy w 29 krajach świata. Swój pierwszy sklep w Polsce otworzyła w 1990 roku. Obecnie firma posiada w naszym kraju 10 salonów w 9 miastach (w Warszawie – dwa, w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Bydgoszczy, Krakowie, Katowicach i Lublinie) oraz 16 fabryk. Polskie salony IKEA w zeszłym roku były odwiedzane 28 milionów razy, a strona internetowa IKEA.pl zanotowała w 2017 roku ponad 90 milionów wizyt.

 


Źródło: IKEA